12 Monkeys Konusu – 12 Maymun Dizi İncelemesi

12 Monkeys; 2015 yılında yayınlanmaya başlamış dram, bilim kurgu ve gerilim türünde Amerikan yapımı bir dizidir. Dizi; yayınlanmaya başladığı andan itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başarmıştır. Toplam 4 sezon süren yabancı dizi; 2018 yılında yayın hayatına veda etmiştir. Dizinin yönetmen koltuğunda; Nikata ve Terra Nova yapıtlarında birlikte çalışmış Travis Fickett ve Terry Matalas’ın yanı sıra The Client List, In Plain Sight gibi yapıtlara imza atmış Natalie Chaidez de yer almaktadır.

12 Monkeys Dizisinin Konusu

12 Maymun; bilim kurgu dünyasına açtığı yeni bir kapı ve sağlam senaryosu ile pek çok kişi tarafından beğenilmiş bir dizidir. Yıl 2035;  2015′ de ortaya çıkan bir virüs salgını sonrası insanlığın büyük bir kısmı yok olmuştur. Hayatta kalanlar ise; mutasyona uğrayarak daha da tehlikeli bir hale gelen virüsten korunmak için yer altına çekilmiştir. Hayatta kalan bazı insanlar virüse karşı bağışıklık kazansa da; yiyecek ve içecek kıtlığı yüzünden yaşam çok zor bir hale gelmiştir. Bu sıkıntı yüzünden; insanlar arasında büyük çatışmalar çıkmaktadır. Herkes biraz yiyecek için birbirini öldürme noktasına gelmiştir. Yıl 2043’e geldiğinde; bir grup bilim adamı bir zaman makinesi icat eder. Bu zaman makinesi sayesinde 2015 yılına giderek salgına sebep olan virüsü yok etmek ve insanlığı kurtarmak isteyen bilim adamları; 2015 yılından kalma bozuk bir ses kaydından virüsün kaynağının Lealand Frost adında bir adam olduğunu tespit ederler. Bilim adamlarının artık bir görevi vardır; bu adamı bulmak, yok etmek ve dünyayı kurtarmak üzere yola çıkarlar.

12 Maymun Dizisinin Karakterleri

12 Monkeys; profesyonel oyuncu kadrosu ve senaryosu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir başyapıttır. Bir mahkûm olan James Cole; zaman makinesi ile 2015 yılına geri dönmeyi kabul ederse serbest bırakılacaktır. James Cole karakterini; Aaron Stanford canlandırmaktadır.

Viroloji alanında uzman doktor olan Cassandra Railly; 2043 yılında virüsü durdurmak için çabalayan kişiler arasında yer almaktadır. Doktor Cassandra rolünü; Amanda Schull canlandırmaktadır. Doktor Jones ise; dünyayı kurtarmak için yoğun çalışmalar yürüten bir bilim adamıdır. Zaman makinesini icat eden Doktor Jones rolünü; Barbara Sukowa canlandırmaktadır.

Bir cevap yazın