13 Reasons Why İnceleme – Ölmek İçin 13 Sebep Konusu

13 Reasons Why; 2017 yılında ekranlarda yerini almış dram türünde bir Amerikan dizisidir. Lise yıllarındaki gençlerin yaşadığı taciz, zorbalık, tecavüz, psikolojik şiddet gibi pek çok zorluğa değinen dizi; yayınlanmaya başladığı andan itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başarmıştır. 3 sezon oynayan dizi; 4. Sezon ile final yapacağını duyurdu. Jay Asher’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan dizinin yönetmen koltuğunda Brian Yorkey oturmaktadır. Bu dizi en iyi yabancı diziler arasında yer almaktadır.

13 Reasons Why Dizisinin Konusu

13 Reasons Why; lise öğrencisi olan Clay Jensen bir gün okuldan döndüğünde kapısının önünde gizemli bir kutu bulur. Kutunun içerisinde 13 adet kaset vardır. İlk kaseti taktığı an Clay; iki hafta önce intihar eden hoşlandığı kız Hannah Baker’ın sesini duyunca büyük bir şok geçirir. Hannah; intihar etmeden önce ölmesine sebep olan 13 kişiyi ve 13 olayı bu kasetlerde anlatmaktadır. Kasetler; sadece ölmesine sebep olan kişilere postalanacak şekilde ayarlanmıştır. Clay ise; Hannah’ın ölmesine sebep olan kişiler arasında yer almanın yanı sıra diğer sebepleri öğrenmeye başlaması ile deliye döner. Kasetlerin her biri Clay’in yakından tanıdığı okul arkadaşlarından oluşmaktadır. Kasetleri dinledikçe herkese düşman kesilmeye başlayan ve git gide daha ağır bir çöküntü yaşayan Clay’in çaresizliğini konu alan dizi; verdiği sosyal mesajlar ve zorbalığa uğrayan gençler için kurduğu dernek ile birçok kişi tarafından takdir kazanmayı başarmıştır.

Ölmek İçin 13 Sebep Dizisinin Oyuncuları

13 Reasons Why dizisinin oyuncu kadrosu; genç ve yetenekli isimlerden oluşmaktadır. Dizide; yaşadıklarını kasetlere döktükten sonra intihar eden Hannah Baker rolünü Katherine Langford canlandırmaktadır. Suçluluk duygusu ve yaşadığı ağır kayıp arasında sıkışıp kalan ve git gide hırçınlaşan Clay Jensen rolünde ise birçok ünlü filmde yer almış genç ve yetenekli oyuncu Dylan Minnette yer almaktadır.

Dizide, Clay Jensen’ın en yakın arkadaşı olan Tony; bu sürede Clay’in yanında olmasının yanı sıra Hannah’nın ailesine de büyük bir destek vermektedir. Bunun yanı sıra sert tavırları ve kırmızı antika Mustang’i ile oldukça dikkat çeken bir karakterdir. Bu rolde karşıma Christian Navarro çıkmaktadır. Jessica ise bir zamanlar Hannah’nın en yakın arkadaşı olmasına rağmen daha sonra onu yüz üstü bırakmıştır. Pişmanlığın yanı sıra Jessica’nın kasetinde Hannah’nın bahsettikleri ile hayatı alt üst olan Jessica rolünde ise Alisha Boe yer almaktadır. Diziyi izlemek için Netflix ölmek için 13 sebep adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın