Atypical Dizisinin Konusu ve Yorumları

Atypical; 2017 yılında yayınlanmaya başlamış komedi, dram türünde Amerikan yapımı bir dizidir. Toplam 3 sezon yayınlanan dizinin; 2021’de yayınlanacak 4. Sezon ile ekran hayatına veda edeceği duyuruldu. Dizi; senaryosu ve usta oyuncuları sayesinde yayınlanmaya başladığı andan itibaren geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. 18 yaşında Otizmli bir gencin gözünden dünyayı ekrana taşıyan bu dizinin yönetmen koltuğunda; How I Met Your Mother, Will And Grace gibi başarılı dizileri de yönetmiş Robia Rashid oturmaktadır.

Atypical Dizisinin Konusu

Atypical; güçlü senaryosu ile Otizmli gençlerin hayatına farklı bir yönden bakmamızı sağlayan, sosyal mesaj içerikli bir yabancı dizidir. Sam; 18 yaşında bir lise öğrencisidir. Annesi, babası ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan Sam; Otizm Spectrum Bozukluğu’na sahiptir. Bu hastalık yüzünden yeterince zor olan hayatına; ergenlik ve bir birey olma sorumluluğu girince işler yolundan çıkar. Sam; diğer insanlardan farklı olduğunun farkındadır. Ancak sadece diğerlerinden farklı diye insanların neden onunla alay ettiğini bir türlü anlamamaktadır. Yaşadığı durum bozuklukları ile baş edebilmek adına kendince yöntemler geliştirmiştir. Kendisine dokunulmasından, kalabalık ve gürültülü ortamlardan hoşlanmayan Sam; bu durumlardan kaçabilmek için kulaklık takmaktadır. Evcil kaplumbağası ile mutlu bir hayat süren Sam için artık sorumluluk alma ve birey olma vakti gelmiştir. Terapisti Julia’nın yönlendirme ve tavsiyeleri ile yeni bir yön çizmeye karar veren Sam’in ilk adımı; bir kız arkadaş edinmektir.

Dizinin Karakterleri

Atypical; sosyal içeriği ve eğlenceli işleyişini, profesyonel oyuncu kadrosu ile tamamlamış bir dizidir. Sam; Otizmli bir lise öğrencisidir. Hayatına yeni bir yön vermek ve birey olmak isteyen Sam; bir kız arkadaş edinmeye karar verir. Sam rolünde; Otizmli bir genci kusursuzca canlandırmayı başaran Keil Gilchrist yer almaktadır. Casey Gardner; yetenekli bir sporcudur. Sam’in ablası olan Casey; onu korumak ve güvende hissetmesini sağlamak için elinden geleni yapmaktadır. Sam’in, hayatta en güvendiği kişi olan Casey rolünde; Brigette Lundy – Paine yer almaktadır.

Yıllarca Sam’in tüm ihtiyaçlarına koşarak kocasını ve kızını ihmal eden Elsa Gardner rolünde; Jennifer Jason Leigh yer almaktadır. Sam’in babası Doug rolünde ise Michael Rapaport yer almaktadır.

Bir cevap yazın