Black Mirror Konusu Ve Yorumları

2011 yılının Aralık ayında yayınlanmaya başlayan Black Mirror, bilim kurgu ve kurmaca severler için son derece sürükleyici bir yapım olarak tanımlanmaktadır. Netflix’te yayınlanan bu mini dizi serisi aynı zamanda bir Amerikan değil Britanya yapımı olarak kayıtlara geçmekte. Eğer yabancı dizi önerilerine göz atıyorsanız bu diziyi izlemenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Black Mirror Konusu ve Bölümleri

Black Mirror her bölümünde yazarı ve yönetmeninin farklı olmasından dolayı bu dizi izleyiciye hiç kesintisiz ve benzersiz bir seyir keyfi sunmaktadır. Her bölümde oyuncu kadrosu, senaristi, yönetmeni değişen bu seri beklenmeyenleri izleyiciye ulaştırmakta son derece başarılı bir gidişata sahiptir.  Günümüzde herkesin ara sıra paranoya yaptığı ya da sosyal medyanın gerçek hayatta olmasını istediği özelliklerin var olsaydı ne olacağı, internetin hayatın can damarı olduğu noktada insanları nasıl etkilediği gibi insanı düşünceye sevk eden konuları bu yapım çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkarmaktadır.

Sanal gerçeklik, kurgulanmış hayatlar, paranoya gibi güçlü konuların işlenmiş olduğu bu yapımda her bölüm yeni bir macera. Günümüz insanın kapital sistem içinde yaşamış olduğu sıkıntılar, sosyal medya çılgınlığı aynı zamanda onun getirisi olarak devam eden sosyal/sınıfsal anti gerçeklik ve teknolojik ürünlerdeki gelişmelerle gelen modern insanın hız artışı, insani ilişkilerin kopması gibi konuların işlendiği bu seride her bölümdeki üslup değişmektedir. Hiç sıkılmadan izlenebilecek olan bu serinin toplamda 5 sezonu mevcuttur.

Black Mirror Kadrosu ve Ödülleri

Kaliteli ve yetenekli oyuncu kadrosunun dışında sürpriz olarak günümüz ünlü isimlerini de yapımda görmekteyiz. Bilim kurgu film ve dizilerinde sıklıkla görmeye alışık olduğumuz abartılı oyunculuk üsluplarına genelde bu proje içinde rastlamıyoruz. Her ne kadar oyuncunun ve yönetmenin kararına göre değişebilecek bir durum olsa dahi projedeki oyunculuklar tutarlılık içinde, sade, güçlü ve çarpıcı. Yapım en iyi erkek – kadın oyuncu, en iyi mini dizi, en iyi senaryo, en iyi yönetmen dallarında Uluslararası Emmy Ödülleri dahil olmak üzere çoğu ödül töreninden adaylık ve ödüller almıştır. Eğer sizde gündelik hayattaki sıkışmışlığınızın değişik bir yansımasını görmek istiyorsanız aradığınız şey tam da bu mini dizi Black Mirror bu yapımın en güzel özelliği sürekli olarak bir şeyi kaçırdım mı diyerek izlemenize gerek olmaması.

 

Bir cevap yazın