Game Of Thrones Konusu Ve Yorumları

Game of Thrones; bir Amerikan dizisi olup, George R. R. Martin’in Buz ve Ateş’in Şarkısı adlı kitap serisinden uyarlanmıştır. 2011 yılında ekranlarda yerini alan dizi; 8 sezon sürerek 2019 yılında sona ermiştir. Profesyonel oyuncu kadrosu ve epik fantezi türündeki konusu ile geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başaran yabancı dizinin yönetmen koltuğunu; Tim Van Patten, Briankirk, Daniel Minahan ve Alan Taylor paylaşmıştır.

Game Of Thrones Dizisinin Konusu

Game of Thrones dizisi; yazların kışlara oranla çok uzun sürdüğü fakat bitmeyecek uzunlukla ve çetin kışların da yaşandığı bir coğrafya olan Westeros bölgesinde geçiyor. Bölge 7 krallıktan oluşmasına rağmen Westeros’un idaresi Demir Tahttan yapılıyor. Hiyerarşik düzenin hakim olduğu bu bölgenin güçlü ve sert lordluğuStarklar; en büyük bölge olan kuzeyde, Kıştepesi kalesinde yaşıyorlar ve burayı koruyorlar. Kuzeyin en ucunda yer alan Kışyarı duvarının ardında gece nöbetçileri yaşıyor. Krallıkta meydana gelen kuşkulu bir ölümün ardından, Starkların lideri EddardStark, kral tarafından güneye çağırılıyor. EddardStark burada Demir Taht’a oturmak isteyenlerin entrika ve ihanetleri arasında sıkışıp kalıyor.

Ejderhaların neslinin yıllar önce tükenmesine rağmen Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşler, fosilleşmiş ejderha yumurtalarını canlandırmayı başarıyorlar. Ve böylece Westeros bölgesinde çetin taht savaşları ve uğursuzluklar başlıyor.

Dizinin Karakterleri

Game of Thrones dizisi; birçok farklı ve fantastik karakterden oluşmaktadır. Stark hanesinin lideri olarak ilk sezonda karşımıza çıkan EddardStarkkaraketiSeanBean tarafından canlandırılmaktadır. Lannister ailesinin en küçük ve en genç bireyi olan TyrionLannister, cüce olması sebebi ile küçük şeytan olarak adlandırılmaktadır. Dizide bu karaktere Peter Dinklage hayat vermektedir.

DaenerysTargaryen, ‘ejderhaların annesi’ olarak adlandırılır ve Ejderkrallık hanesinin son kalan üyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizide bu karakter, EmiliaClarke tarafından canlandırılmaktadır. JonSnow ise EddardStark’ın oğludur fakat annesinin kim olduğu bilinmemektedir. Çocukluktan yetişkinliğe geçerken Jon, gece nöbetçilerine katılır. Yanında sürekli albino kurdu Hayalet ile gezen bu karaktere dizide Kit Harington hayat vermektedir.

Dizi; oyuncuları ve konusu ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

 

 

Bir cevap yazın