Peaky Blinders Konusu ve Yorumları

Peaky Blinders; 2013 yılında yayınlanmaya başlamış dram, polisiye, tarihi türünde İngiltere yapımı bir dizisidir. Toplam 5 sezon yayınlanan dizinin; 6. Sezonu için çalışmaların başladığı yönetmen tarafından duyuruldu. Dizi; yayınlandığı andan itibaren usta oyuncuları, aksiyon dolu konusu ve tarihi sahneleri ile geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başardı. Dizinin yönetmen koltuğunda; Hummingbird, Örümcek Ağındaki Kız, Christmas Carol gibi önemli filmleri beyaz perdeye taşımayı başarmış Steven Knight oturmaktadır.

Peaky Blinders Dizisinin Konusu

Peaky Blinders; gerçek hayatta İngiltere’de hüküm sürmüş bir çetenin hikâyesini anlatmaktadır. 1. Dünya Savaşından henüz çıkmış İngiltere; devlete karşı gelen bahis çeteleri ve komünistlerle sürekli bir mücadele halindedir. Dönemin İngiltere’sinde; yaptıkları zulüm ve zalimlikler ile halka kök söktürmeyi başaran çete; acımasız lider Arthur Shelby tarafından yönetilmektedir. Malum çete; şapkalarında taşıdıkları jiletler ile insanları kör etmeleriyle bilinmektedir. Bu sebeple; halk arasında büyük bir korkuya sebep olmaktadırlar. Soygunculuk ve at yarışları ile geçinen çete; bir soygun esnasında büyük bir hata yapar. Bu hatanın ardından; şehre yeni gelen gözü kara müfettiş Campbell ile çetenin arasında büyük bir savaş başlıyor. Çetenin; aldığı rüşvetler azalıyor ve işleri zor duruma giriyor. Geçinmekte zorlanan çetenin acımasız lideri ise bu durumlar karşısında; git gide kontrol edilecek bir vahşiliğe bürünüyor.

Dizinin Karakterleri

Peaky Blinders; tarihi senaryosunun yanı sıra profesyonel oyuncu kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir başyapıttır. Gerçek bir çetenin; hayatını, işleyişini, karakterlerini gün yüzüne çıkaran bu yabancı dizi; izleyicinin merak duygusunu ortaya çıkarmaktadır.

Çetenin lideri Arthur Shelby; aynı zamanda kardeşlerin en büyüğüdür. Acımasızlık dışında herhangi bir özelliğe sahip olmayan Arthur rolü; Paul Anderson tarafından canlandırılmaktadır. Çetenin ikinci lideri Thomas Shelby; çetede kararları alan kişidir. Davranışları, yakışıklılığı ve çektiği acılar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Thomas rolüne; başarılı oyuncu Cillian Murphy hayat vermektedir. Barda işe başlayan güzel kadın Grace Burgess; çetenin ikinci lideri Thomas’a aşıktır. Ancak Thomas; Grace’in babasını öldürmüştür. Başta intikam planı ile Thomas’a yaklaşsa da daha sonra ona aşık olan Grace karakterini; Annabella Wallis canlandırmaktadır.

 

Bir cevap yazın