Person Of Interest Konusu ve Yorumları

Person Of Interest; 2011 yılında yayınlanmaya başlayan polisiye, gerilim ve aksiyon türünde bir Amerikan dizisidir. 2016 yılında ekranlara veda eden dizi; toplam 5 sezon sürmüştür. Gizemli işleyişi ve aksiyon dolu sahneleri ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başaran dizi; zengin bir iş adamının suçları önlemeyi hedefleyerek geliştirdiği bir bilgisayar programını, eski bir CIA ajanı ile birlikte kullanmaya başlamasını anlatmaktadır. Yayınlanmaya başladığı andan itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başaran bu dizinin yönetmen koltuğunda; Lost, Fringe gibi ünlü dizilerden tanıdığımız J. J. Abrams oturmaktadır.

Person Of Interest Dizisinin Konusu

Person Of Interest; kusursuz senaryosu ve işleyişi sayesinde birçok kişi tarafından beğenilerek izlenmiş bir başyapıttır. Zengin bir iş adamı olan Mr. Finch; muhtemel suçları tespit eden bir program geliştirmiştir. Ancak tespit edilen bu suçları engellemek için bir adama ihtiyaç duyan Mr. Finch; kayıtlara göre ölü olarak görünen eski CIA ajanı Reese’i gözüne kestirir. Reese; iş adamının ona sunduğu bu teklifi ilk başta reddeder. Fakat bu iş adamı; istediğini almadan durmaya niyetli değildir. Böylece Reene; iş teklifini bir nevi kabul etmek zorunda kalır. Bu program; dünya çapında mevcut olan tüm kameralar aracılığı ile işleyen bir sisteme sahiptir. Makine’nin potansiyel suç ihtimallerini göstermesi ile harekete geçen ikili; olası suç ve cinayetlerin önüne geçmeye çalışacaktır.

Dizinin Karakterleri

Person Of Interest; profesyonel oyuncu kadrosu ve senaryosu ile dikkatli üzerine çekmeyi başarmış bir yabancı dizidir. Zekası ile ön plana çıkan iş adamı Mr. Finch; devlet için geliştirdiği projeden ihanete uğramıştır. Bu sebeple kendi dünyasına çekilen iş adamı; suçları engelleyebilecek bir program geliştirmiştir. Mr. Finch karakterine ünlü oyuncu Michael Emerson hayat vermektedir. Sevdiği kadını kaybettikten sonra yaşamanın bir anlamı kalmadığını düşünen CIA ajanı ve Özel Kuvvetler askeri Reese’in; Ordos Çin’de katıldığı bir operasyonda öldüğü sanılmaktadır. Kayıtlarda ölü olarak gözüken Reese; sokaklarda yaşayan bir alkolik haline gelmiştir. Mr. Finch’in iş teklifine ilk başta sıcak bakmasa da daha sonra acılarını unutmak için kendini tamamen bu işe adar. Reese karakterine ünlü oyuncu Jim Caviezel hayat vermektedir.

Bir cevap yazın