Sons Of Anarchy Dizisinin Konusu ve Yorumları

Sons Of Anarchy; 2008 yılında yayınlanmaya başlayan dram, polisiye ve gerilim türünde Amerikan yapımı bir dizidir. Dizi; toplam 7 sezon sürmüş ve 2014 yılında yayın hayatına veda etmiştir. Dizi; yayınlanmaya başladığı andan itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başarmıştır. Dizinin; yönetmen koltuğunda Punisher, Southpaw gibi önemli yapıtlara imzasını atmış Kurt Sutter oturmaktadır.

Sons Of Anarchy Dizisinin Konusu

Sons Of Anarchy; gerilim dolu sahneleri ve sağlam senaryosu ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmış bir başyapıttır. Bir çete olan Sons Of Anarchy; Clay Morrow ve Gemma Morrow tarafından idare edilmektedir. Ancak bir gün; Clay Morrow’un vefat etmesiyle yönetim üvey oğlu Jackson Teller’a geçer. Clay’in çeteyi yönetme biçimi şiddet üzerine kuruluyken; üvey oğlu Jackson çetenin yönetim biçiminin değişmesi gerektiğini düşünmektedir. Aniden değişen yönetim biçimi; çete içerisinde çatışmaların meydana gelmesine sebep olur. Çetenin amacı; kasabaya içerisinde uyuşturucu ticaretini engellemek, diğer çeteleri kasabadan uzak tutmak ve kasabanın geçimini sağlamaktır. Silah ticareti yapan çete; bu yüzden kasabaya gelen her girişimciyi ve yeniliği uzaklaştırmaktadır. Ancak Jackson’ın yöntemlerini doğru bulmayan bazı çete üyelerinin illegal işlere karışması; işlerin daha da karışmasına sebep olmuştur. Diğer çeteler, polis ve İrlanda Kurtuluş Ordusu ile mücadeleye giren çete’nin savaşını anlatmaktadır.

Dizinin Karakterleri

Sons Of Anarchy; profesyonel oyuncu kadrosu ve aksiyon dolu sahneleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir yabancı dizidir. Charming bölgesinde hüküm süren çetenin yaşantısı konu alan dizi; liderlik çatışmaları, illegal işler ve suçlar arasında izleyicinin merak duygusunu sürekli canlı tutmayı başarmıştır. Üvey babası Clay’in ölümünden sonra kendini bir anda çete lideri olarak bulan Jackson; üvey babasının aksine şiddetten yana değildir. İşlerin değişmesi ve yeni bir yönetim şekli gelmesi gerektiğini düşünen Jackson; çete işleri ve aile hayatı arasında sıkışıp kalmıştır. Jackson rolünde; Kral Arthur, Papillon gibi önemli filmlerde rol alan Charlie Hunnam bulunmaktadır.

Gemma Morrow; çete lideri Jackson’ın annesidir ve çete içinde aktif rol oynamaktadır. Aşırıya kaçan ve merhametsiz davranışları ile ön plana çıksa da attığı her adımda çetenin menfaatini düşünmektedir. Çetenin kraliçesi Gemma rolünde; Katey Sagal yer almaktadır.

Bir cevap yazın