Taboo Dizisinin Konusu ve Yorumları

Taboo; 2017 yılında yayınlanmaya başlayan dram savaş ve fantastik türünde İngiliz yapımı bir dizidir. TomHardy’nin hem senaristliğini hem başrol oyunculuğunu yaptığı 8 bölümlük mini dizi yayınlanmaya başladığı İlk günden itibaren seyircisi tarafından sabırsızlıkla beklenen, geniş hayran kitlesine sahip bir dizi olmayı başarmıştır. 1800’li yıllarda geçen ve intikam almak isteyen bir evladın hikâyesini anlatan bu yabancı dizinin yönetmen koltuğunu KrisstofferNyholm ve AndersEnsgtröm paylaşmaktadır.

Taboo Dizisinin Konusu

Taboo; doğup büyüdüğü ülke olan Londra’dan ayrılarak gemi ile Afrika’ya giden James KeziahDeloney’ in intikam ve hedeflerine ulaşmak için verdiği kararlı mücadeleyi anlatmaktadır. Afrika’ya gidişinin üstünden 10 yıl geçen Deloney’in öldüğü düşünülmektedir. Deloney’in Londra dönmesi ise büyük bir gemi ticaret zinciri sahibi babasının ölüm haberini alması üzerine olmuştur. Afrika’dan çalıntı elmaslar ile dönen ve öldüğü düşünülen başrol oyuncusunun Afrika’da yaşadıkları sır gibi saklanmaktadır. Babasının ölümü üzerine babasının mirasını ele geçirmeyi ve büyük bir ticari imparatorluk planı yapan Deloney; babasının ölümünü araştırdığı sırada babasının arsenik ile zehirlendiğini öğrenir. Babasından kalan mirasları satma çabasında olan üvey kız kardeşi ve eniştesinin planlarını öğrenir. Bu planları suya düşüren Deloney; ablası ve eniştesi için artık bir düşmandan başkası değildir.

Dizinin Karakterleri

Taboo; profesyonel oyuncu kadrosuna sahip olmasının yanı sıra fantastik öğeleri kusursuzca kullanması ile de izleyiciyi kendisine hayran bırakmayı başarmış bir dizidir. Başrolde sinema filmlerinde görmeye aşina olduğumuz TomHardy; babasının ölümü üzerine Londra’ya dönen, sakin ve soğukkanlı karakteri ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran James Keziah Deloney’i canlandırmaktadır. James’in öldüğünü düşünen ve bütün mirasın kendisine kaldığını zannederken James’in dönüşü ile bütün planları altüst olan üvey kız kardeş ZilphaGeary rolünde ise Quantum of Solace filminden ve Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Oona Chaplin canlandırmaktadır. TheParadise dizisinden tanıdığımız David HaymanDoleyler ile yıllarca çalışmış James’in babasının sağ kolu ve yardımcısı olan Brace rolünü canlandırmaktadır. Taboo dizisi boyunca James’e olan destek ve yakınlığı ile izleyicinin sevgisini kazanmıştır. Dizinin ikinci sezonu; 2020 yılı içerisinde izleyici ile buluşmaya hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın