The 100 Dizisinin Konusu ve Yorumları

The 100; 2013 yılında yayınlanmaya başlayan bilim kurgu türünde bir Amerikan dizisidir. Dizi; yayınlanmaya başladığı andan itibaren büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır. Toplam 6 sezon çekilen dizinin; 2020 yılının ortalarında izleyici ile buluşacak olan 7. Sezon ile final yapacağı duyurulmuştur. Kass Morgan’ın aynı ismi taşıyan kitap serisinden uyarlanan dizi; farklı konusu ve ilerleyişi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bilim kurgu öğelerini profesyonelce yansıtan bu dizinin yönetmen koltuğunda Bharat Nalluri oturmaktadır.

The 100 Dizisinin Konusu

The 100; 97 yıl önce dünyada meydana gelen nükleer bir patlama sonucu insanlığın büyük bir kısmı yok olmuştur. Nükleer bomba yüzünden çevreye yayılan radyasyon yüzünden dünya yaşanılamaz bir hale gelince; hayatta kalan 12 farklı ülkeden insan bir araya gelerek uzayda Ark adı verilen bir istasyonda yaşamaya başlamıştır. Ancak burada da yaşamanın birçok zorluğu vardır. Yiyecek, içecek kıtlığı yüzünden oldukça katı kurallara sahip olan Ark; herhangi bir suç işleyenleri uzay boşluğuna fırlatarak cezalandırmaktadır. Yiyecek kıtlığı sebebi ile bir plan yapmak zorunda kalan Ark yönetimi; dünyaya gitmeye gönüllü olan 100 mahkûmun affedileceğini duyurur. Bu mahkûmlar; dünyaya düşmüş içi konserve yiyecek dolu olan bir uzay gemisini bulmak ve yiyecekleri Ark istasyonuna getirmekle görevlendirilir. Weather Dağı’nın tepesinde bulunan uzay gemisini bulmak için gönderilen 100 mahkûm; beklenmedik bir sonuç ile karşılaşarak gemiden uzak bir yere iniş yapmak zorunda kalır. Mahkûmlar; burada hayatta kalmak zorundadır. Erzak kıtlığı yüzünden birbirleri ile mücadeleye giren mahkûmların tek sorunu bu değildir. Mahkûmlar; patlamadan sonra dünyada kalan ve biçiciler olarak adlandırılan yamyam gruplardan da kendilerini korumak zorundadırlar.

Dizinin Oyuncuları

The 100; profesyonel oyuncu kadrosu ve bilim kurgu türündeki heyecanlı işleyişi ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmış bir yabancı dizidir. Dizide; acımasızlığının yanı sıra halkı için yaptığı fedakârlıklar ile büyük saygı kazanan Thelonious Jaha karakterini Isaiah Washington canlandırmaktadır.

Dünyaya gönderilecekler arasında yer alan başına buyruk Clarke; güçlü karakteri ve liderlik vasfı sayesinde büyük işler başaracaktır. Dizide bu karaktere Eliza Taylor hayat vermektedir. Patlamadan sonra dünyada kalan ve yerli halkı yöneten Lexa; gözü kara bir liderdir. Her ne kadar barış istese de halkının güvenliğini tehdit eden durumlarda kan dökmekten çekinmeyen bu karakteri Debnam Carey canlandırmaktadır.

Bir cevap yazın