The Mentalist Dizisinin Konusu ve Yorumları

The Mentalist; 2008 yılında seyirci karşısına çıkmış polisiye ve dram türünde bir Amerikan dizisidir.  2015 yılının Şubat ayında izleyicisine veda eden dizi; toplam 7 sezon sürmüştür. Mentalizm yöntemi yani hipnoz ve telkin yöntemleri ile çözülen cinayetleri konu alan dizi; seyircisini soluksuz bir maceranın içerisine sürüklemektedir. Senaryosunu Bruno Heller’in kaleme aldığı dizinin yönetmen koltuğunda ise Supernatural gibi ünlü dizilerin yönetmenliğini yapmış olan Chris Long ve X-Files serisinden tanıdığımız David Nutter oturmaktadır.

The Mentalist Dizisinin Konusu

The Mentalist dizisinde; medyum olan ve sirklerde çalışan Patrick Jane karakterinin bir televizyon programıyla nasıl hayatının değiştiğini izliyoruz. Katıldığı televizyon programında onu izleyen Red John; Patrick Jane’e düşman olur ve Patrick’in ailesini öldürür. Bu olaydan sonra psikolojik çöküntü yaşayan Patrick tedavi olurken intikam almayı aklına koymuştur. Tedavisi bittikten sonra California araştırma bürosu (CBI) ajan ekibine katılarak Red John lakaplı seri katili yakalamak için çalışmalara başlar. Jane’in ekibe katılması ile çözümü haftalar alan oalylar; çok kısa sürede çözülmeye başlar çünkü Jane harika bir gözlem yeteneğine sahiptir. Başkalarının gereksiz gördüğü detaylar Jane için önemli ve olayların kilit noktasıdır. Dizideki asıl amaç Red John’u yakalamak olsa da her bölümde farklı bir cinayet davasının üstün bir yöntem ile çözülmesine şahitlik ediyoruz. Medyum olmadığını ve illüzyonistlerin sahtekâr olduğunu her fırsatta dile getiren Patrick Jane; ayrıntılardan sonuca varan harika bir gözlemcidir.

Dizini Karakterleri

The Mentalist; profesyonel oyuncu kadrosu ve polisiye öğeleri ile birçok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmış bir dizidir. İşleyiş bakımından oldukça profesyonel olan bu yabancı dizi; günden güne bir başyapıt haline gelmeyi başarmıştır. Dizide; sempatik tavırları ve üstün zekası ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran Patrick Jane; kendi hatası yüzünden karısı ve kızının ölümüne sebep olmuştur. Bunu yapan katili bulmak için yıllardır çabalayan Patrick rolünü; Simon Baker canlandırmaktadır.

Kişisel hayatı kötü giden ve Patrick’in ekibe girmesi ile liderliği kaybeden Teresa Lisbon; Patrick’ten hoşlansa da bunu oldukça iyi bir şekilde gizlemektedir. Teresa rolünü ünlü oyuncu Robin Tunney canlandırmaktadır.

Bir cevap yazın