True Detective Dizisinin Konusu ve Yorumları

True Detective; 2014 yılında yayınlamaya başlayan ve günümüzde hala devam eden polisiye – gerilim türünde bir Amerikan dizisidir. Usta oyuncu kadrosu ile sağlam bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran bu yabancı dizinin yönetmen koltuğunda Nic Pizzolatto oturmaktadır. Şuana kadar 3 sezon yayınlanan dizinin 4. Sezonunun 2020 yılı içerisinde çıkması bekleniyor.

True Detective Dizisinin Konusu

True Detective; Louisiana Cinayet Masasında çalışan iki dedektifin, bir seri katili yakalamak için verdiği çabayı ve daha sonra gelişen olayları anlatıyor. Satanist bir ayin için öldürüldüğü düşünülen Dora Lange cinayetini çözmeye çalışan dedektiflerin; soruşturmanın ilerlemesi ile hayatlarında büyük değişiklikler meydana geliyor.

Toplumdan kendini tamamen soyutlamış bir dedektif olan Rust Cohle ve ahlaki değerleri ağır basan, muhafazakâr dedektif Martin Hart; 17 yıl boyunca bu cinayeti işleyen katili yakalamak için ne gerekiyorsa yapmalarına rağmen katili yakalayamazlar. Emekli olarak Cinayet Masasından ayrılan iki karakter farklı hayatlar yaşamaya devam ederler ancak yıllar sonra yeniden açılan Dora Lange dosyası; sakin emekli hayatlarını alt üst edecektir. Dosyayı yeniden açan dedektifler; Rust ve Martin ikilisini sorgulamaya başlayacaklardır. Dizi; çift zamanlı kurgu sahneleri ile 1995 ve 2012 yılları arasında gidip geliyor. Dora Lange üzerine yoğunlaşan dizi; profesyonel oyuncu kadrosu ve gizem dolu işleyişi ile izleyicide merak uyandırmayı başarıyor.

Dizinin Karakterleri

True Detective; birçok profesyonel oyuncuyu kadrosunda barındırmaktadır. Kızının vefatı ile toplumdan kendini tamamen soyutlayan ve alkol bağımlılığına yakalanan dizinin sanrılı karakteri RustCohle rolünü MatthewMcConaughey canlandırmaktadır. Rust’ın aksine olaylara daha toplumsal bir gözle bakan dedektif Martin Hart; geçmişte sağlam bir dedektif olmasına rağmen zamanla değişmiştir.

Muhafazakâr bir imaj sergilemesine rağmen karısını aldatan dedektif’in, iyi ve kötü olgusu farklıdır. Bazen sadece iyi biri olarak anılmak için kötü şeyler yapabilmektedir. Martin karakterini, usta oyuncu WoodyHarrelson canlandırmaktadır. Martin’in yaptıklarına asla boyun eğmeyen dominant karısı MaggieHart; dik başlı tavırları ve kendinden emin duruşu ile birçok kişinin hayranlığını kazanmayı başarmıştır. Dizide Maggie karakteri, ünlü oyuncu Michelle Monaghan tarafından canlandırılmaktadır. 17 yıl sonra bu iki dedektifi sorguya çeken Dedektif Thomas ve dedektif Maynard rolünde sırasıyla TorryKittles ve MichealPotts yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın