When They See Us Konusu ve Yorumları

When They See Us; 2019 yılında yayınlanan dram türünde bir mini dizidir. 4 bölümden oluşan dizi; gerçek olaylara dayanmaktadır. The Central Park Five olarak adlandırılan beş masum gencin hayatını konu alan dizinin yönetmen koltuğunda Ava Duvernay oturmuştur. Dizi; yayınlandığı ilk günden büyük beğeni toplamı başarmış bir başyapıttır.

When They See Us Dizisinin Konusu

WhenTheySee Us dizisi; 1989 yılında yaşanan bir darp ve tecavüz olayında, haksız yere suçlanan beş gencin suçsuzlukları kanıtlama mücadelesi ve bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor. Antron Mc Cray, KevinRichardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise isimli gençler; Central Park’ta eğlencenin dozunu kaçırarak taşkınlık çıkarıyorlar.

Olay yerine gelen polisler tarafından tutuklanarak götürülen gençlerin ardından polis, ücra bir köşede darp edilmiş, tecavüze uğramış ve ölüme terk edilmiş TrishaMeili buluyor. Ne olduğunu anlamayan gençler, birden kendilerini tecavüz suçu ile yargılanırken buluyorlar. Dördü 14, biri 16 yaşında olan gençler; işlemedikleri bir suç yüzünden 6-13 yıl arası hapis cezasına çarptırılıyorlar. Matias Reyes; 2002 yılında Central Parkta 17 yaşındaki Trisha Meili’ye tecavüz ettiğini itiraf etmesi üzerine beş masum genç, yıllar sonra serbest bırakılıyor. Yaşadıkları dramı gözler önüne tüm gerçekliği ile seren bu mini yabancı dizi; ırkçılığı, yapılan haksızlıkları, dönen entrikaları profesyonel bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Dizinin Karakterleri

When They See Us dizisi; usta oyunculuklar ve ele aldığı konu bakımından pek çok kişinin beğenisini kazanmayı başarıyor. Genç Yusef Salaam rolünde genç ve yetenekli oyuncu Ethan Herisse yer alıyor. Dizide Asante Blackk genç Kevin Richardson rolünü canlandırıyor.

Raymond Santana rolünde, birçok filmden tanıdığımız yetenekli aktör MarquisRodriguez yer alıyor. Genç Antony Mc Cray rolüne ise Caleel Harris hayat veriyor. 16 yaşında ıslah evine gönderilen ve çok ağır şeyler yaşayan Kevin Wise rolünde karşımıza JharrelJerome çıkıyor. Genç oyuncu; sergilediği performans ile birçok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Dönemin adından sıkça söz ettiren baş savcısı Elizabeth Lederer rolünde, Korku Seansı, Annabelle, Çizgili Pijamalı Çocuk gibi dev yapımlarda rol almış VeraFarmiga yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın